Mediatiedote|

Vatajankosken datakeskus Merikarvialle – hukkalämmöillä katetaan 90 % kaukolämmön tarpeesta

Juha Vasama ja Lauri Hölttä kättelevät Merikarvian datakeskuksen tiedottustilaisuudessa

Vatajankoski on sopinut 1,5 MW:n datakeskuksen rakentamisesta Merikarvialle. Hanke mahdollistaa alueen kaukolämmön tuottamisen jatkossa lähes kokonaan ilman polttamista, mikä vähentää merkittävästi hiilidioksidipäästöjä ja parantaa samalla energiatehokkuutta.

Merikarvian Lämmölle energiaa vuoteen 2024 asti toimittanut Metsä Fibren saha alasajettiin vuonna 2024. Tämän jälkeen alueen kaukolämpöä on tuotettu kevyellä polttoöljyllä, mikä on nostanut energiakustannukset korkeiksi. Satamatielle suunniteltu datakeskus tuo kustannuksiin helpotusta mahdollistaen jatkossa hukkalämmön talteenoton ja hyödyntämisen kaukolämmön tuotannossa. Alueella on aiemman teollisuuden jäljiltä valmiina iso sähköliittymä, joka mahdollistaa datakeskuksen rakentamisen, mutta myös uuden teollisuuden syntymisen alueelle.

Merikarvian kunnanhallitus päättää 14.4.2025 kokouksessaan alueen vuokrasopimuksesta. Tämän jälkeen Merikarvian Lämpö sopii Vatajankosken kanssa datakeskuksen hukkalämpöjen hyödyntämisestä.

Datakeskuksen servereiden jäähdytysvesien lämpö otetaan jatkossa talteen ja ohjataan suoraan Merikarvian kaukolämpöverkkoon. Tämä parantaa alueen lämmöntuotannon kustannustehokkuutta merkittävästi ja samalla irtaudutaan lähes kokonaan fossiilisten polttoaineiden käytöstä. Datakeskus tulee olemaan moduulirakenteinen, mikä mahdollistaa tarpeen mukaan tehon kasvattamisen.

On hienoa, että pystymme tarjoamaan Merikarvian tarpeisiin sopivimman ratkaisun. Datakeskuksen myötä Merikarvian kaukolämpö siirtyy kerralla lähes kokonaan ei-polttamiseen perustuvaan lämmöntuotantoon, kuvailee Vatajankosken tuotantojohtaja Lauri Hölttä tyytyväisenä.

Sen lisäksi, että hanke parantaa lämmöntuotannon energiatehokkuutta ja vähentää riippuvuutta fossiilisista polttoaineista, se tarjoaa samalla uusia mahdollisuuksia paikalliselle elinkeinoelämälle. Satakunnassa on suunnitteilla useita datakeskushankkeita teollisuuden lämmöntarpeisiin sekä kaukolämpöverkkoihin. Datakeskukset tarjoavat hyödynnettävien hukkalämpöjen ansiosta mielenkiintoisia mahdollisuuksia sellaisilla alueilla, joissa lämmön tarve ympäri vuoden on riittävän suurta.

Lisätiedot: 
Lauri Hölttä
Tuotantojohtaja  044 578 2254 / lauri.holtta@vatajankoski.fi